Strona główna/Aktualności/Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w SP7

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w SP7

5 Marca 2023

28 II 2023 r. uczestniczyliśmy w  apelu zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. To coroczne święto, znane również jako Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego,  zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku i ma za zadanie podkreślić bogactwo różnorodności językowej świata, a także zwrócić uwagę uwagę na liczbę języków zagrożonych i ginących.

Tematem przewodnim tegorocznego apelu były style w języku. W pierwszej części urocze prowadzące przypomniały uczestnikom, czym jest styl językowy oraz jakie style funkcjonują w języku polskim. Następnie zgromadzeni uczniowie mogli wziąć udział w krótkim quizie na rozpoznanie stylów językowych. Okazało się, że było to bardzo łatwe zadanie.
W kolejnej części - artystycznej - Natalia i Maja (kl. VIIa) zaprezentowały utwory Jana Kochanowskiego „Tren VIII” i fraszkę „Na zdrowie” jako przykład indywidualnego stylu renesansowego poety. Ale „wisienką na torcie” okazało się przedstawienie współczesnej wersji „Świtezianki” w wykonaniu szkolnej grupy teatralnej „Myśl-nik”.

Ostatnią częścią był coroczny już konkurs dla klas VIII - „Jak dobrze znasz lektury?”. Uczestnicy zostali wyłonieni wcześniej podczas quizu Kahoot, z każdej klasy do finału przeszło 2 uczniów.

Konkurs lekturowy był dwuetapowy - w pierwszej części uczniowie w ramach „Koła fortuny” odpowiadali na pytania dotyczące obowiązkowych lektur, następnie mieli odgadnąć, z  której lektury pochodzą wylosowane cytaty.

Zwycięzcami okazały się:

Julia Okamfer, kl. VIII c,

Natalia Ligudzińska, kl. VIII a,

Aleksandra Łakomik, kl. VIII a.

W nagrodę dziewczyny otrzymały bony do Empiku, a pozostali uczestnicy słodkości - wszystko ufundowane przez Radę Rodziców.

Mamy nadzieję, że był to miło i efektywnie spędzony czas. Z niecierpliwością czekamy na MDJO 2024!!!

 

do góry