Strona główna/Aktualności/SIÓDEMKA W KRAINIE WSPÓŁCZESNYCH BAŚNI I KOMIKSU

SIÓDEMKA W KRAINIE WSPÓŁCZESNYCH BAŚNI I KOMIKSU

2 Czerwca 2021

 31 maja w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie projektu edukacyjno-społecznego „TO(działa)MY!” UNICEF Polska i Fundacji Santander Bank Polska, w którym wzięli udział uczniowie Siódemki.

 Celem projektu było zainspirowanie dzieci i młodzieży do działania wykraczającego poza ramy tradycyjnej edukacji, kształtowanie postawy zaangażowania społecznego, uwrażliwienie młodych ludzi na problemy i potrzeby najbliższego otoczenia oraz budowanie ich świadomości
w obszarach związanych z ekologią, zdrowiem, kulturą i edukacją.

Do projektu przystąpiliśmy w październiku ubiegłego roku. Wzięło w nim udział dziesięcioro chętnych uczniów z klas siódmych i piątej. Pracowali w grupach pod okiem koordynatorów - pani Beaty Luty i pani Renaty Gawin, regularnie spotykając się online i omawiając pomysły i etapy pracy. Spośród trzech zaproponowanych przez organizatora obszarów działań nasza szkoła wybrała następujący: edukacja, kultura, rozrywka. Postanowiliśmy wykorzystać swoje talenty
i stworzyć własną książkę. Ponieważ Unicef jest organizacją pomagającą potrzebującym, uznaliśmy, że temat dobroci, wrażliwości na potrzeby innych będzie tematem wiodącym naszych opowieści. Nie mogło w nich oczywiście zabraknąć problemów współczesnych nastolatków. A że promujemy dobro, pomoc, akceptację, świadomość własnej wartości, zdecydowaliśmy się sięgnąć do znanych motywów baśniowych i tak powstały opowiadania, którym nadaliśmy wspólny tytuł „Współczesne baśnie Siódemki”.

 Ponieważ uczestnicy projektu wykazali się nie tylko talentami pisarskimi, ale i plastycznymi oraz graficznymi, postanowiliśmy również stworzyć komiks i tak po kilku miesiącach pracy powstała historia: „Dwa wieki wstecz. Kosmiczna przygoda ekologiczna”. Jak wskazuje już sam podtytuł, nasz komiks science-fiction porusza ważny temat ekologii. Nie brak w nim również motywów zdrowotnych, a to wszystko w wielowątkowej historii, gdzie dużo przygód, zwrotów akcji
i szczypta specyficznego humoru. Wydarzenia rozgrywają się nie tylko w kosmosie, ale i na Ziemi, a dokładniej w Czeladzi, w podziemiach naszej szkoły.

 Autorami tekstów są: Hanna Borak, Martyna Pudo („Bogate serca”),  Julia Partyka, Maja Perek-Kowal („Piąte koło u wozu”),   Julia Rusek i Wiktor Wysocki („Szukając siebie”). Ilustracje wykonały: Joanna Żołnierczyk, Nikola Zięba i Martyna Pudo. Komiks - tekst, ilustracje, oprawę graficzną stworzyli: Magdalena Biały, Nikola Zięba, Joanna Żołnierczyk oraz Jakub Socha.

 Koordynatorzy projektu wraz z jego uczestnikami zaprosili 31 maja uczniów klas 2-6 do wspólnego świętowania dnia pod nazwą: SIÓDEMKA W KRAINIE WSPÓŁCZESNYCH BAŚNI
I KOMIKSU. Podczas tego wydarzenia przybyli uczniowie mogli zapoznać się z efektami projektowych działań swoich kolegów, wysłuchać bajkowej piosenki z budującym przesłaniem w ich wykonaniu, a przede wszystkim poznać jedną ze stworzonych przez nich współczesnych baśni.

Zarówno komiks jak i książkę „Współczesne baśnie Siódemki” będzie można już wkrótce wypożyczyć w szkolnej bibliotece. Serdecznie zapraszamy.

 Warto być kreatywnym, rozwijać swoje talenty, angażować się w życie szkoły i nie bać się nowych wyzwań, co udowodniło dziesięcioro uczniów Siódemki, biorących udział w projekcie UNICEF „TO(działa)MY!”. Z pewnością jeszcze wiele takich projektów przed nami, więc gorąco zachęcamy do aktywnego w nich uczestnictwa.

 

 

do góry