28 GRU 2018

Każdy ma szansę na sukces

Od października bieżącego roku szkolnego ruszyła kolejna edycja zajęć przyrodniczo – ekologicznych realizowanych w ramach projektu „Każdy ma szansę na sukces”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. W zajęciach rozwijających zainteresowania przyrodnicze biorą uczniowie klas VI i VII. Uczniowie realizują kilka modułów tematycznych. Pierwszy z nich dotyczył gleby – środowiska życia wielu organizmów. Uczniowie badali próbki różnych gleb, wyodrębniali  składniki mineralne i organiczne gleby, badali pojemność wodną oraz  odczyn pH gleby.  Poznawali typy gleb kwaśnych i zasadowych oraz gatunki roślin występujących na tych glebach. Na podstawie obserwacji profili glebowych ustalali przebieg procesu glebotwórczego. Informacje zdobyte na ten temat uczniowie zaprezentowali w formie graficznej wykonując plakaty. Obecnie realizujemy moduł dotyczący budowy komórkowej organizmów. Efektem końcowym tej tematyki będzie zdobycie wiedzy poprzez stworzenie modeli różnych komórek: zwierzęcej, roślinnej, grzybowej, bakteryjnej. Wykonane prace będą służyć jako pomoce dydaktyczne do zajęć biologii dla innych uczniów.
                                    Ewa Tarnówka