Strona główna/Aktualności/Światowy Dzień Ziemi 2021 r. - „Przywróć naszą (..)

Światowy Dzień Ziemi 2021 r. - „Przywróć naszą Ziemię”

24 Kwietnia 2021

Dzień ten przypomina o problemach ochrony środowiska, a  szczególnie podkreśla konieczność dbania o naszą planetę. Jest to czas, w którym ludzie jednoczą siły, aby uświadomić wszystkim, że musimy być przyjaciółmi przyrody i dbać o nasze najbliższe otoczenie. W szkole włączamy się co roku w działania związane z ochroną środowiska i organizacją obchodów „Dnia Ziemi” biorąc udział w różnych akcjach i konkursach o tematyce ekologicznej, przygotowując apele dla społeczności szkolnej. W tym roku, z powodu pandemii obchody zostały przeniesione w świat wirtualny. Uczniowie na lekcjach wychowawczych obejrzeli prezentację dotyczącą niekorzystnych zmian w przyrodzie zachodzących na skutek nieodpowiedzialnego gospodarowania jej zasobami. Poznali negatywne skutki tych działań. Są to zmiany klimatyczne, które prowadzą m.in. do globalnego ocieplenia, ekstremalnych zjawisk pogodowych, suszy, topnienia lodowców, dziury ozonowej. Uczniowie uświadomili sobie, że o Ziemię powinien dbać każdy mieszkaniec i to nie tylko w ten jeden symboliczny dzień. Nie potrzeba wielkich przygotowań ani kosztownych inwestycji. Wystarczą małe zachowania proekologiczne. Wykonywane codziennie przez miliony ludzi na całym świecie mogą ocalić naszą planetę.

Pozostając w domu też możesz dbać o środowisko:

1. Segreguj śmieci.
  2. Oszczędzaj wodę.
  3. Kompostuj odpady organiczne.
  4. Wyłączaj światło, gdy wychodzisz z pokoju.
  5. Do notowania używaj obydwu stron kartki.
  6. Nie wyrzucaj starych ubrań - tekstylia też można poddać recyklingowi.
  7. Sprzęty naprawiaj zamiast wyrzucać.
  8. Zastąp chemiczne środki własnymi przygotowanymi produktami, wykorzystując ocet, sodę oczyszczoną i cytrynę.
  9. Na zakupy chodź z własną torbą.
  10. Zamiast jednorazowych baterii, miej takie, które doładujesz setki razy.

„Nadszedł czas, aby zrozumieć,

że przyroda bez człowieka będzie istniała,

ale człowiek bez przyrody nie ” - Arystoteles