Strona główna/Aktualności/ Szkolna akcja wolontariatu - "POMOC KOLEŻEŃSKA"

Szkolna akcja wolontariatu - "POMOC KOLEŻEŃSKA"

20 Września 2021

Wolontariat, przy współpracy z Samorządem Uczniowskim zapraszają wszystkich uczniów do współpracy w ramach szkolnej akcji

„POMOC KOLEŻEŃSKA”.

Jeżeli potrzebujesz pomocy drugiej osoby - przyjdź do nas!
Jeśli możesz takiej pomocy udzielić, chcesz spróbować pomóc innym uczniom naszej szkoły w zrozumieniu trudniejszego materiału-zgłoś się do konkretnego zespołu.

Pomoc koleżankom i kolegom którzy mają trudności z opanowaniem materiału szkolnego to nic strasznego. Rówieśnicy rozumieją lepiej, „odbierają na tej samej fali”, potrafią szybciej, w znacznie bardziej przystępny sposób przekazać trudne dla innych partie materiału. Gorsze oceny mogą pojawić się w różnym czasie i z różnych powodów (długa nieobecność w szkole, czasowa niedyspozycja), jednakże niezmiennie prowadzą do problemów.

Naszym celem jest stworzenie zespołów pomocy koleżeńskiej.

Priorytetem w tym semestrze będą działania Zespołów Pomocy Koleżeńskiej:

• MATEMATYCY
• ANGLIŚCI
• POLONIŚCI

POMOC KOLEŻEŃSKA pozwala na:

• Nadrobienie zaległości po dłuższej nieuwadze lub nieobecności,
• Poprawienie ocen,
• Utrwalenie materiału,
• Kształtowanie takich cech charakteru jak: odpowiedzialność, obowiązkowość, koleżeństwo,
• Satysfakcję (pomagam, więc jestem!).

Zasady pomocy koleżeńskiej:

1. Nie odrabiamy prac domowych (ale zawsze możemy pomóc)
2. Termin konsultacji ustalimy wspólnie (pomagający z potrzebującym pomocy)
3. Termin i materiał uzgadniamy dwa dni wcześniej,
5. Wcześniej wytypowana osoba prowadzi rejestr, w którym zapisane są wszystkie konsultacje, dane pomagającego i potrzebującego pomocy oraz terminy pracy.

Pomoc koleżeńska

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
Jan Paweł II

Pedagog szkolny zaprasza wszystkich uczniów do współpracy w ramach szkolnej akcji „POMOC KOLEŻEŃSKA”.
Na pewno każdy z nas, nawet najzdolniejszy, znalazł się w sytuacji, kiedy musiał skorzystać z czyjejś pomocy, porady. Pomoc koleżankom i kolegom, którzy mają trudności z opanowaniem materiału szkolnego to bardzo fajny zwyczaj, czasem wręcz konieczny we współczesnej szkole, to też ogromna obopólna satysfakcja.Rówieśnicy rozumieją się lepiej, „odbierają na tej samej fali”, potrafią szybciej, w znacznie bardziej przystępny sposób przekazać trudne dla innych partie materiału. Gorsze oceny mogą pojawić się w różnym czasie i z różnych powodów(długa nieobecność w szkole, czasowa niedyspozycja, wiosna w sercu lub za oknem…), jednakże niezmiennie prowadzą do problemów.
Naszym celem jest stworzenie ZESPOŁÓW POMOCY KOLEŻEŃSKIEJ.
Jeżeli potrzebujesz pomocy drugiej osoby - PRZYJDŹ DO NAS!
Jeśli możesz takiej pomocy udzielić; chcesz spróbować pomóc innym uczniom naszej szkoły w zrozumieniu trudniejszego materiału - ZGŁOŚ SIĘ DO NAS!
POMOC KOLEŻEŃSKA pozwala na:
- nadrobienie zaległości po dłuższej nieuwadze lub nieobecności,
- poprawienie ocen,
- utrwalenie materiału,
- nawiązanie nowych znajomości,
- kształtowanie takich cech charakteru, jak: odpowiedzialność, obowiązkowość, koleżeństwo,
- satysfakcję (pomagam, więc jestem!),
- dobre wykorzystanie wiedzy i umiejętności uczniów
- dbanie o atmosferę w klasie/szkole i poczucie, że można polegać na kolegach
PODZIEL SIĘ WIEDZĄ - NIE ZWLEKAJ!
POPROŚ O POMOC - NIE PRZEGAP!
Zbieramy nazwiska chętnych do pomocy w nauce koleżankom i kolegom w naszej szkole oraz tych, którzy wsparcia potrzebują. Wszystkie zgłoszenia przyjmowane są do pedagog A. Ostrowskiej.

Zespoły pomocy koleżeńskiej będą funkcjonować w naszej szkole od września 2021r.
Osoby chętne do pracy w tych zespołach mogą się zapisywać u opiekuna SU. Wszystkich serdecznie zapraszamy.